Napisane przez: torlin | 19/10/2018

Ips typographus ante portas

Kornik drukarz robi „porządek”, to co się dzieje, to jest coś przerażającego. Rozumiem teraz zwolenników Puszczy „Białowieszczańskiej”. To jest zdjęcie z mojej działki, wszystkie te świerki są suche od czubka po korzenie. Pozostało jeszcze koło 20 dużych świerków, ale wszystkie już mają fragmenty suche, tak że i te pójdą po topór. I pomyśleć, że działka była pełna drzew. Na sąsiedniej działce pod piłę poszedł modrzew, któremu brakowało 5 cm, aby – jakby był zdrowy – zostać pomnikiem przyrody.

Niestety, kornik drukarz jest czyścicielem przyrody, atakuje drzewa słabe, nieodpowiednie dla tego terenu. Dąbrówka, jak sama nazwa wskazuje, jest ziemią dębów, rosną wspaniale, świetnie też czują się tu buki (Las Kabacki ma całe aleje bukowe), ale nowoPolacy nie lubią tych drzew, bo są liściaste i trzeba grabić liście, i nie wygląda ogród tak przepięknie. Mamy w tym momencie u siebie 5 dębów, ale najwyższy ma dopiero ok. 2,5 metra wysokości.

Trochę dziwnie się czuję, mieszkałem na działce w centrum przyrody, a teraz będę na gołym placu.


Responses

 1. Poczujesz się jak w Tatrach (po kalamicie…) 😛

 2. Ale węgiel z nich nie powstanie, bo pnie z lubością są zabierane przez ludzi zainteresowanych.
  WARTO PRZECZYTAĆ

 3. U mnie na działce posadziłam różne drzewa.
  Mają się świetnie, rosną wielkie, a ja mam problem, bo cała działka jest w cieniu, rosną nawet maślaki. Ziemia zakwaszona.
  Drzewa w dobrej kondycji będę usuwać.
  Chcę mieć miejsce na inne rośliny.
  Szkoda mi i kombinuję, może starczy przyciąć?

 4. W przywołanym kontekście zastanawia ewentualna odporność na korniki binarnych drzew wyszukiwania, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie np. funkcjonowanie Google. Byłby to koniec cywilizacji, jak się wydaje. Miejmy nadzieję, że skończy się na świerkach.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Binarne_drzewo_poszukiwa%C5%84

 5. Mario!
  No cóż, czasami trzeba coś usunąć, bo przy sadzeniu nie miał człowiek dostatecznej wyobraźni, do jakich rozmiarów dojdzie np. najzwyklejszy krzak.
  ———–
  Szczurku!
  Na takie drzewko jak BDP znajdzie się inne żyjątko – wirus. I tak sobie – jako przyroda – damy z tym radę. Najwyżej trochę dłużej to potrwa.

 6. Stare świerki zawsze są atakowane przez korniki.Nigdy nie marzyła mi się działka czy tez własny dom na leśnym terenie właśnie dlatego, że nie znam się na tym co gdzie należy sadzić by ładnie rosło i zgodnie z możliwością danego terenu. A znam takich, co sobie nakupowali za granicą różnych drzew, które im bardzo szybko się zmarnowały, bo choć z podobnej strefy klimatycznej były to długo tu „nie wyrobiły”.
  Miłego;)

 7. Ojej – mnie też coś podobnego spotkało.
  Myślałem, że to jakiś wirus albo przędziorek. No chyba,że susza. W ubiegłym roku sąsiedzi kretyni wykorzystali lex szyszki i opróżnili z drzew działki wokół. Tymczasem na moich świerkach zawiązało się kilka ton szyszek, a latem tego roku zaczęła się hektomba.
  Drzewa wydając tyle szyszek chyba przeczuwały śmierć.

 8. Anabell!
  Generalnie masz rację, ale akurat moje drzewa zostały zasadzone razem z budową domu w latach 1946-7, czyli mają min. 71 lat. Niestety, odchodzą w zapomnienie na prywatnych działkach lipy, klony, dęby, buki, jeszcze znajdzie się kasztanowiec czy brzoza.
  —————
  Piotrusiu!
  I co zrobiłeś? Mamy jeszcze czas na zastanowienie, ale będzie trzeba stworzyć jakąś koncepcję, nie umiem żyć bez roślinności.

 9. Na listopad umówiłem pilarza, a zgodę z urzędu na wycinkę już mam.
  Widzę po igliwiu, że zaraza się rozprzestrzenia z drzewa na drzewo więc konieczne są drastyczne środki. Niektóre okazy są ozdobne, pewnie bardziej wymagające Jestem zrozpaczony drzewa sadziło poprzednie pokolenie więc nie pozostaje nic innego jak po kwarantannie zasadzić nowe dla pokoleń przyszłych. Zastanawiam się czy aby nie sadzić cedrów (palmy na wszelki wypadek wsadziłem w donice 🙂 ale kto wie, za kilka lat będzie można do gruntu.

 10. Ale cedr nie jest również polskim drzewem i też jest iglasty. Mnie się grab podoba.

 11. Kornik na szczęście mi drzew nie zaatakował, ale kilka świerków i sosen zaczęło usychać. To znaczy na razie usychają dolne gałęzi. W piątek akurat musiałam skrzyknąć swoich chłopów i powycinaliśmy to co suche. No i od dołu jest łyso.
  Wszystkie drzewa sadziłam sama prawie 30 lat temu i okropnie przeżywam jak mi któreś odchodzi…
  No ale ja z tych głupich co to rozmawiają z drzewami i z ptakami,,,

 12. Żeby powstał węgiel, to musiałyby spaść do wode i dać nakryć się mułem, czy jakoś tak…
  Torlnie, lubię zieleń wokół siebie, więc Ci współczuję… Ale jakoś tak mni ekorci by napisać coś przekornego. Typu, że horyzonty są dzięki temu szersze…

 13. Torlin,
  Z mojego okna w wieżowcu , a mam panoramiczny widok na prawie całe moje miasto , bo budynek stoi na wzniesieniu i przed nim niska zabudowa, widzę jak się zmieniają ” podwórka ” okolicznych domków .

  Co prawda to nie była dzielnicą willowa tylko zwyczajne , klasyczne biedne przedmieście.

  Z domków parterowych większości drewnianych pełnych warzywnych ogródków, jeszcze z 20 lat temu , sprzedawali warzywa i owoce z kilku drzew na okolicznym targu. Mieszkali głównie starsi ludzie bo młodzi poszli do ” bloków „.

  Potem stopniowo zaczęło się zmieniać. W miejsce tych domków zaczęły się rozrastac no prawie 3 piętrowe kamienice z celem, pustaków itd.. które prawie w całości powypelnialy te niewielkie place.

  Nie było już miejsca na ogródki przydomowe. Zresztą weszła i ustawa , chyba od 2011 r o zakazie handlu.

  Teraz wszystko wybrukowane i gdzieniegdzie tylko jakiś iglak , z reguły tuja.

  Czyli stało się to o czym śpiewał w swoim hymnie Kofta, – ” pamiętajcie o ogrodach ” – a tu mur, beton. ☺

  Ps.
  Jakie wrażenia z wyboru nowego, młodego prezydenta miasta Warszawy o korzeniach rodzinnych , chyba krakowskich.

  No ale poprzednia pani prezydent też swoje tradycje rodzinne wielopokoleniowe miała z jakąś ” pipidowa”
  podwarszawska , tylko maz jakies problemy mial z wykupieniem kamienicy ponoć rodzinnej . 😆

 14. Na poprzednim mieszkaniu mieszkałem tuż nieopodal Plant Bieńczyckich i z wysokości 9 piętra oglądałem drzewa. Na nowym mam widok na Lidla 😀

  Podłączyłem w końcu Internet i wracam do komentowania.

 15. Stokrotko!
  Tylko widzisz, tego nie widać. My też zachodziliśmy w głowę, co się stało, a to, że susza, a to, że przeszkadzają i ludzie musieli je czymś podlewać. Do momentu, w którym z olbrzymiego modrzewia nie ześlizgnęła się cała kora 2-3 metrowej wielkości. A pod spodem było czarno od robaków.
  ———————
  Julu!
  HG-W jest Warszawianką, kończyła Dobiszewskiego, jej ojciec też pochodzi z naszego miasta. Powiem Ci szczerze, że było to gwałtowne odreagowanie na PiS, u nas na prezydenta kandydować mogłaby Małpka Fiki-Miki i też by wygrała (trochę przesadzam 😉 ). Warszawiacy byli tak wściekli na Jakiego za jego końcówkę kampanii, że poszli szerokim strumieniem na wybory, na Ursynowie było prawie 70 procent, aby tylko zagłosować przeciwko PiS-owi. I w ten sposób rykoszetem dostali pozostali kandydaci, bo jak mówi powiedzenie kenijskiego plemienia Kikuju: „Gdzie dwa słonie walczą, cierpi na tym trawa (tam trawa nie rośnie)”. Szczególnie szlag ich trafił, że jak nie wygra Jaki, to administracja rządowa odetnie pieniądze na rozwój miasta (nie kojarzy Ci się to z Radomiem z 1976 roku?), spot z uchodźcami i porównanie walki Jakiego z Powstaniem Warszawskim. Widać, że ten facet nie ma w ogóle wyczucia, nawet pewnie się nie spodziewał, jak narozrabiał.
  A jeżeli chodzi o ogródki prywatne, to powinny być poza miastem. Warszawa też jest dotknięta plagą ogródków działkowych w szeroko rozumianym centrum miasta i walką właścicieli o ich pozostawienie w tym miejscu. Zupełnie coś innego ogólnodostępny park, a co innego rachityczne drzewka z domkami ze sklejki.
  —————-
  PAK-u!
  Węgiel u mnie nie powstanie, bo ci, co wycinali, to od razu drzewo zabierali. A na Twoje powiedzenie: „horyzonty są dzięki temu szersze…” odpowiem aforyzmem Stanisława Jerzego Leca: „Ci co mają szersze horyzonty, mają zazwyczaj gorsze perspektywy”.
  —————-
  Gszczepa!
  Bardzo się cieszę. Z okna masz może mniej widoków na zieleń, ale możesz za to przeprowadzać obserwacje obyczajowe. 😉

 16. Jej rodzice tak , ale dziadkowie nie.

  Jej dziadkowie ze strony mamy są z Płocka i tam do 13 roku życia z nimi mieszkała.

  Sama się tym chwalila, możesz wyszukać w sieci.

  Choć to dla mnie nieistotne , tak tylko dla żartu napisałam. 😉

 17. Ja zupełnie nie jestem patriotą. Z Radomiem związana jestem , bo tu ojciec znalazł,pracę, był,pilotem wojskowym. Pochodzi z Lwowa , jego rodzina mieszka we Wrocławiu.
  Brat mieszkal w Krakowie a jego dzieci w Warszawie.
  Ja zostałam w Radomiu ,bo nie miałam ambicji i praca w tym mieście mi wystarczyła. Do innych miast w Polsce jeżdżę na wycieczki. 😂

 18. Jednak jak czytam koleżanki z zagranicy na ich blogach , co im oferują ich miasta dla nich i ich dzieci , to bardzo im zazdroszcze.

  W takim Oregonie w USA , czy w małej miejscowości pod Sztokholmem w Szwecji. Tam to dopiero przyroda i umiejętne splatanie tego z osiągnięciami cywilizacyjnym człowieka.

  W Polsce daleko nam jeszcze do zrozumienia. Tam miasta pięknie współpracują z uczelniami , z naukowcami. ☺

 19. Ta koleżanka w Oregonie i jej sąsiedzi nadal ma drzewka owocowe i kilka grzadek z warzywami. Ma też w ogródku cudne kwiaty, to samo ta że Szwecji . Czyli można, można i pięknie jest i klimatycznie .
  I jedzenie ekologiczne i ładny widok dla oczu. To na przed mieściły.
  Inna moja koleżanka z przedmieścia Toronta z Kanady śmieje się ,że ktoś tam to nawet kury trzyma w Kórniku. No ale to już chyba nielegalnie. 😂

 20. Dzięki Julu, fajne to, co napisałaś. 😀 pozdrowienia


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: