Napisane przez: torlin | 28/02/2019

Kamila avanti, nie przejmuj się starymi piernikami

Kamila i jej 18 lat. I pomyśleć, że dorosłe są już kobiety urodzone w XXI wieku. Szok.

Oglądam sobie teraz różne filmy z Netflixa, a teraz najbardziej zakochałem się w przygodach Panny Fisher, australijskim serialu z Międzywojnia, rzecz się dzieje w Australii, bohaterka jest osobą wyzwoloną, wampem rzekłbym, jest bardzo bogata i inteligentna, i za wszelką cenę chce pomagać inspektorowi Jackowi Robinsonowi. W tle muzyka jazzowa lat 30. ubiegłego wieku, czyli wszystko to, co Torlinowe tygrysy lubią najbardziej, pałacyki, Rolls-Royce i świetna gra aktorów. I w siódmym odcinku drugiej serii szef Wiktoriańskiego Stowarzyszenia Automobilowego nie chce dopuścić kobiet do wyścigu, gdyż jego zdaniem kobieta ma prawo prowadzić samochód tylko wtedy, gdy obok niej siedzi mężczyzna, jak w Arabii Saudyjskiej.

Ja głupi myślałem, że to są jakieś starocie, rupiecie ze strychu z babci koszyka, że mamy XXI wiek, wyzwolone kobiety. I słuchajcie – czytam, co musiały przejść polskie skoczkinie na nartach, aby wystąpić w mistrzostwach świata. A że są za młode, a że są za grube, a że są niestabilne emocjonalnie, a to, że jest za późno. Miały wystąpić w Lahti, ale … za późno PZN wysłał zgłoszenie. Dziewczyny są uparte, i dobrze, bo mężczyźni wystawiają sobie jak najgorsze świadectwo. Dzisiaj wielki dzień, nasza Kamila na średniej skoczni zdobyła 23 miejsce, co jak na debiut uważam za rewelację. Kamila Karpiel urodziła się 25 listopada 2001 roku,  więc ma 18 lat. I nic się nie zmieniło, dalej są krytykowane za za gruby wygląd, niestabilność emocjonalną na skoczni (jakby nasi zawodnicy mieli stabilność emocjonalną, chyba umrę ze śmiechu), ale teraz doszedł nowy moment – mają zakaz wypowiadania się w mediach od 25 lutego do odwołania, tak zadecydował ich własny sztab szkoleniowy. Dziewczynom nawet nie wolno się cieszyć.

Kamila i nasza druga reprezentantka Kinga Rajda wystąpią jeszcze 2 marca w konkursie drużyn mieszanych – skocznia HS109, w zespole występują dwie kobiety i dwóch mężczyzn. trener nie wyznaczył jeszcze mężczyzn, powiedział, że zrobi to po konkursie na średniej skoczni. A tak nawiasem mówiąc – dlaczego kobiety nie skaczą na dużej skoczni, tylko na średniej? Że nie wspomnę o mamuciej?

,


Responses

 1. No widzisz Torlinku, tak to bywa z patriachartem. Nawet , jeżeli kobiety rządza , to na wzór męski. ☺
  A przeciw podobno było plemię Amazonek.
  Poważnie , to wśród Wikingów był taki równy podział rbył
  Kobiety , jak te Walkirie walczyły ramię w ramie , razem ze swoi towarzyszami na wypadkach rozbojniczych , a nawet zastepowaly w przypadku zabicia , potrafiły zarządzać taką wyprawą. Odkryto taki bogaty grobowiec I dopiero niedawno stwierdzono ,że pochowana tam był kobieta , wraz z dwoma końmi i całym tym sprzętem do zabijania , tj. miecze , noże itd.. No i bogaty strój wojownika.
  Ps. 1.
  Podobno w Chinach , zanim dzięki podbojów się zjednoczyły , bo to przecież też jest zlepek różnych kultor , gdzieś na prowincji żyją kobiety , no całe społeczeństwo , tworząc coś w rodzaju matriachartu. Podobno na wzór Muzułmanów , tyle że odwrotnie . To kobiety mają kilku mężczyzn. 😂
  Czyli tak jak w przyrodzie. Różnorodność cywilizacyjna ( w tym religie ) jest dopasowana do natury.
  Ps.2.
  Może niech dadzą Piotra Zyle , akurat emocjonalnie będzie dopasowany , no i jest już starszym zawodnikiem w swojej największej formie. 😉

 2. Ale fajna dziewczyna, co Julu? Strasznie kibicuje takiej młodzieży, nieba bym im uchylił. Jeżeli moja notka chociaż w jednym promilu pomoże – będę rad.
  Piotra Żyłę jako najstarszego (1987) i Dawida Kubackiego (1990). Może być też Maciej Kot (1991). Stoch jest 1987 jak Żyła, ale nie widzę go w mikście.

 3. „Takie widzi świata koło, jakie tępymi zakreśla oczy”

 4. Jak się wydaje Netflix to jedyna rozsądna alternatywa na rynku mediów i niejako w przeciwieństwie można tam wyszukać sporo interesujących filmów. Jedyne czego mi tam brakuje to czegoś w rodzaju „mapy” serwisu, czy też pełnego katalogu filmów, bo ich obrazkowe propozycje i podpowiedzi nie zawsze bywają trafne. Z drugiej strony produkcje samego Netflix – a jest ich tam najwięcej – są bardzo do siebie podobne w konwencji. Właściwie już po trzech minutach wiadomo, że ten film zrobił nie kto inny tylko Netflix. W każdym razie jeśli ktoś nie zna tej platformy to zachęcam. Kolejna myśl to refleksja, że osoby urodzone na początku XXI w. są już pełnoletnie. Czas pędzi i niezależnie jak się przed tym bronić jesteśmy niestety na straconej pozycji. Natomiast to, że dziewczyny skaczą dowiedziałem się z tego wpisu i jestem pod sporym wrażeniem. Kompletnie nie rozumiem dlaczego nie wolno im udzielać wywiadów?

 5. Kilka dni temu wyczytalem, ze w Wielkiej Brytanii tamtejszy sad pracy przyznal racje skarzacemu lokalna policje kandydatowi na policjanta. Powod dla ktorego nie zostal przyjety sprowadzal sie do faktu, ze jest bialym heteroseksulanym mezczyna a policja chce miec „roznorodnosc”. I tak to jest, jak nie kobiety to ktos inny. W zwiazku z tym, ze obecnie zyje 7 mld. ludzi na naszym wspanialym globie, pole do popisu jest szerokie. A tak przy okazji, na poczatku XX wieku moja babcia zapisala sie do jakiegos tam towarzystwa wioslarskiego i bedac jedyna kobieta wywolala powszechne zgorszenie w kregach towiarzyskich. Przypuszczam, ze nikt wtedy nie przewidzial takiego obrotu zdarzen i w statucie towarzystwa nie bylo ani slowa o wykluczeniu kobiet.

  Pozdrawiam

 6. Torlin,
  Fajna , fajna i naturalna , nie przerobiona w zombie, jak te starszawe celebrytki a nawet i inne malolaty np. modelki czy aktorki .
  I szkoda ,że młode dziewczyny je naśladują i wyglądają jak ich odlewy , kopie , czy jak to nazwać , niszczą swoją naturalną urodę ; to prostujac włosy , które akurat do rysow nie pasują , to robiac sobie wulgarny makijaz itd , itd..
  Kiedyś moim zdaniem ludzie byli ladniejsci , bo naturalni .
  Nawet Ci starsi , wiadomo ale zadbani , nie udawali nastolatków , tylko stosownie do wieku eleganccy , bo wieku się nie da oszukać udając małolata , malolatke się po prostu osmieszaja.Mam w domu mnóstwo zurnali z lat 50-tych i 60-tych po mamie i jak patrzę na obecną modę kobiecą , to nie wiem czy płakać , czy się śmiać , bo to jest nie ubranie , tylko przebranie .😉😆
  ps.1
  Może są na razie zbyt szczere , nie umieja kłamać i mogłyby powiedzieć , co myślą o całej tej otoczce wokół sportu , o tych zwłaszcza dzialaczach , sponsorach itd.. , itd.. . Kogoś mogłyby wsadzić nawet , jak znam życie do więzienia. 😂

 7. „W Wielkiej Brytanii tamtejszy sad pracy przyznal racje skarzacemu lokalna policje kandydatowi na policjanta. Powod dla ktorego nie zostal przyjety sprowadzal sie do faktu, ze jest bialym heteroseksulanym mezczyna a policja chce miec „roznorodnosc”.

  Trochę to dziwne. Czy jakikolwiek pracodawca, nie wyłączając policji, ma obowiązek zatrudnić danego kandydata? Nie wolno powiedzieć mu po prostu „nie, bo nie”? Czynienie decydującego kryterium z koloru skóry może budzić wątpliwości (choć w tym wypadku, jak się zdaje, było podyktowane dość racjonalnymi przesłankami), ale stąd już niedaleko do pretensji, że nie zatrudniono kogoś jako dżokeja, bo waży ponad sto kilogramów.

 8. @ Pawel Lubonski,

  W powyzszej kwestii, prosze zajrzec do „The Independent”, gdzie pisano na ten temat. Sprawa jest o tyle istotna w tej czesci swiata, ze funkcjonuja tutaj przepisy wykorzystywane wlasnie dla zapewnienia w pracy „roznorodnosci” odpowiadajcej krajowym statystykom. Western Cape ( Kapsztad i okolice) jest zasiedlony glownie przez spolecznosc „krwi mieszanej” co nie odpowiada statystykom panstwowym. Efekt jest zas taki, ze wiele stanowisk w instytucjach panstwowych ( nie Prowincji) jest nieobsadzonych, gdyz brakuje kandydatow pasujacych do profilu statystyk kraju jako calosci – calkiem jawnie i bez ogrodek. Jednoczesnie ma Pan racje, ze jest to otwieranie wrot, ktorych pozniej, pod naporem roznych roszczen, nie da sie zamknac.
  Zycie jest pelne absurdow, czesto wynikajacych z dobrych intencji.

  Pozdrawiam

 9. Kobiety może wyzwolone, ale PZPN zacofany.

 10. Julu!
  Bardzo podobają mi się Twoje komentarze, ale co do celebrytek – nie masz racji. To nie one się robią celebrytkami, tylko z nich się robi. Rozróżnijmy jednak dwa poziomy celebryctwa, ten podstawowy, zasadniczy, skąd się wzięła w ogóle nazwa – „znany z tego, że jest znany”. Czyli nic nie osiągnęła, ale np. uprawiała seks w programie i ma miliony zwolenników. Teraz – ku mojej niezgodzie na to – celebrytką zaczynają wszyscy nazywać osobę znaną, ale często występującą w telewizji lub w popularnej prasie. To tak, jak rozróżnienie – pozostając przy polskim sporcie – pomiędzy Justyną Żyłą a Agnieszką Radwańską. Nazywanie obie celebrytkami jest jakimś nieporozumieniem.
  Wracając do naszych baranów – jak osiągnie większy sukces, zaczną się wywiady, wizyty, zaproszenia, trzeba mieć naprawdę charakter, żeby umieć to opanować. Świat mediów jest niesłychanie wciągający.
  —————
  Tempie!
  „Śliczne” – ale nic nie zrozumiałem. Przepraszam.
  ————
  Szczurku!
  Mnie też brakuje lepszej wyszukiwarki. Ale ponieważ jestem na początku tej drogi, to się będę posiłkował wiedzą Twojej Żony.
  W tekście, skąd to wziąłem napisane było, żeby je chronić przed natarczywością dziennikarzy, i żeby mogły się skupić. Ale to jest jeszcze jedna cegiełka do tego, co napisałem. C.d do Gszczepy!
  ——————-
  Gszczepa!
  C.d. Oni (mężczyźni rządzący narciarstwem) usiłują być władcami nart, i takie smarkule nie będą im podskakiwać. Trzeba zrozumieć zboczoną męską psychikę, że jeżeli on czymś rządzi, to mu się baba nie będzie wtrącać. W tych sportach, gdzie kobiety mają silną pozycję, już dawno temu wywalczoną, to mężczyźni nie podskakują (albo nie tak bardzo, np. Fibak). Ale tam, gdzie kobiety raczkują (skoki narciarskie, piłka nożna) prezesi-mężczyźni rządzą na zasadzie „jak pstryknę palcami, to masz podskakiwać. I bez dyskusji”. A od tego do #metoo już bardzo niedaleko.
  Może nie mam racji, ale czytając artykuły na ten temat odnosiłem wrażenie, że grupa panów mających pod opieką związek raptem zobaczyło, że jakieś dziewuchy włóczą się im po związku, coś chcą, czegoś żądają, we łbach gówniarom się poprzewracało, do domu, do kuchni, dzieci rodzić, a nie skakać na nartach.
  —————-
  Pawle! Vandermerwe!
  Nie odnoszę się do dyskusji, bo się na tym nie znam. Ale czytam z przyjemnością. Opowiem Wam prawdziwą anegdotę dotyczącą mojej Mamy, otóż zgodnie z rozdzielnikiem w latach 70 potrzebna była radna dzielnicowej rady Warszawy, kobieta, ekonomistka, członek SD, a urodzenie w Warszawie było dodatkowym bonusem. Mama radną była przez wiele lat.

 11. Torlin ,
  No właśnie , Jak się porówna tę dwie teraz celebrytki , to jest różnica .
  Ale dla zwyklych ludzi ma duze znaczenie , może nawet bardziej J.Żyła. Choć ona wdarła sie do „celebrowania” po nepotyzmie, bo ex żona czołowego ,choć kontrowersyjnego skoczka narciarskiego i jednoczesnie krewna guru skoczkow Adama Małysza. ☺
  Co do tej drugiej , to czołowa tenisistka światowa , jako Polka jedyna albo druga po jakieś tam sprzed 2ws.
  Z pewnością ich gaże są zróżnicowane.
  Co do Radwańskiej , no cóż ma pełne prawo teraz , odrywać kupony od swojej sławy.
  Jednak ja wolałabym , by zajęła się medialnie czymś innym np. krzewieniem kultury sportowej , coś w tym stylu , jakieś zawody na zasadzie zabawy dla młodzieży . I tam bym Ja widziała.
  W takim durnowatym , moim zdaniem ” celebrystwie ” , ona dla mnie traci, choć duże pieniądze nie śmierdzą i być może tak jedna , jak i druga nabije statystyki oglądalności .
  Taki świat , moim zdaniem , zszedł w diabły. 😉

 12. Torlinie. To o tych, którzy nie widzą, że świat się zmienia, nie słyszą, że większość myśli inaczej, że ci co myślą inaczej będą żyli cztery razy dłużej niż oni sami. Itd., itp. Jak widać „… już Mickiewicz…”.

 13. Pytasz dlaczego nie skaczą?? Świńskie szowinistyczne stereotypy – ot dlaczego!

  Kamila fajna dziewczyna, przynajmniej ze zdjęcia się taka wydaje 🙂 I do tego jeszcze listopadowa! Już ma kilka punktów u mnie.

  Ten Jack Robinson uruchamia mi w głowie dzwonek, ale za Chiny nie potrafię powiedzieć, dlaczego dzwoni. I nie chodzi mi tutaj o Robinsona Crusoe, czy rodzinę Robinsonów z filmu „Zagubieni w kosmosie”. To coś innego…

  Torlinie! Woziwodo! Zostawiłem Wam obu małą niespodziankę u siebie. Zapraszam: https://zyciecelta.wordpress.com/2019/03/01/blogowe-szczescie-i-nie-szczescie/

 14. Julu!
  Radwańska chce zajmować się młodzieżą, teraz wypoczywa, stąd jej tyle w mediach. Ma do tego prawo. A ja ją po prostu lubię, pomijając fakt, że mi odpowiada jej typ urody.
  ———–
  I widzisz Tempie, w ogóle nie zajarzyłem, że to Mickiewicz. Ale słowa słuszne…Bardzo Ci dziękuję.
  —————
  Celcie!
  To ja z kolei dziękuję za laurkę. Oby Ci się wiodło. Pozdrowienia.
  Dziewczyna listopadowa – fakt, przez to miła naszemu sercu (a więc nie tylko uroda). Dzisiaj odwołano trening dziewcząt na średniej skoczni w Seefeld, bo strasznie wieje, ponad 30m/s. Zobaczymy, czy jutrzejszy konkurs się odbędzie, i czy przypadkiem mistrz i wicemistrz świata nie będą partnerami Kamili i Kingi.
  W tenisie w Australian Open Iga Świątek zagrała z Łukaszem Kubotem, otrzymali oni bowiem od organizatorów dziką kartę, a więc jednym z najlepszych deblistów na świecie. W pierwszej rundzie pokonali Alicję Rosolską i Chorwata Nikole Mektić 6:1, 2:6, 10-5 (stąd taki dziwny wynik trzeciego seta, gdyż przy remisie po dwóch partiach o zwycięstwie zadecydował super tie break grany do 10 punktów). Łukasz Kubot i Iga Świątek zakończyli niestety swój wspólny występ w turnieju gry mieszanej podczas Australian Open w drugiej rundzie, bowiem pokonała Polaków amerykańsko-czeska para Rajeev Ram, Barbora Krejcikova 6:3, 4:6, 10:5.
  Ale to wspaniale, że mistrz wziął pod swe skrzydła juniorkę (dopiero co). Stoch i Kubacki, mistrzowie świata – mogliby zrobić to samo. No zobaczymy.
  Chłopy – do roboty – nie op… się

 15. A w nawiązaniu do poprzedniego komentarza przed Australian Open na wspólny trening zaprosiła Igę Świątek sama Karolina Woźniacka. To mi się bardzo podoba.

 16. A więc jednak – Stoch i Kubacki. Gazeta Wyborcza, zupełnie jakby czytała mój blog, napisała (Dariusz Wołowski) na ten temat olbrzymi ARTYKUŁ. Dajcie znać, czy nie jest zakodowany, to przepiszę co ciekawsze fragmenty.
  Najfajniejsze fragmenty artykułu:
  1. „Przez dziesięciolecia skoki narciarskie uważano za sport nie dla kobiet. Nie tylko w Polsce. U nas sceptyczni byli niemal wszyscy. Rozpowszechniono nawet teorię, że skacząc na nartach, kobieta nie będzie mogła zajść w ciążę. Adam Małysz twierdził, że skoki psują figurę, Polski Związek Narciarski latami nie chciał powołać kadry. Buntowali się rodzice zawodniczek, utworzyli nawet własną grupę (Wolne Towarzystwo Wspierające Skakajki), która zbierała środki na starty córek i ich koleżanek.
  2. Małysz i Stoch jeszcze kilka lat temu uważali, że skoki to dla pań zajęcie zbyt niebezpieczne”
  3. „Przed startem trener Marcin Bachleda zakazał zawodniczkom kontaktów z mediami. Żeby się nie spaliły psychicznie”.
  4. O Małyszu: „On się uczy skoków kobiecych. W Seefeld narzekał, że spod kasku Karpiel zwisają warkoczyki. – Przy tak ogromnej prędkości na rozbiegu i w locie, muszą przeszkadzać – mówił”.
  5. „Małysz twierdzi, że dziewczyny ważą więcej niż on, gdy był zawodnikiem”.

 17. No cóż wygląda na to ,że A.Małysz taki sam konserwatysta w sporcie w życiu chyba ta jego Iza się nie daje , jak L.Wałęsa W polityce, dopiero na stare lata ta Danuta odzyskała twarz i to podejrzewam , dzięki już swoim wykształconym u wyemancypowanym corkom. 😂

 18. @ Torlin,

  W sumie, czy jest to najwazniejszy problem z jakim boryka sie swiat? Moim skromnym zdaniem problem calkowicie peryferyjny. Ludzie musza z czegos zyc. Wokol takich blahostek narastaja cale zastepu zawodowych aktywistow I organizacji zyjacych z bycia aktywistami – taki swoisty przemysl ze strukturami I pieniedzmi. Oczywiscie rzecz dotyczy wielu dziedzin naszego zycia, jednak sport czy stosunki miedzyludzkie sa bezpiecznym I „wdziecznym” polem dzialania bez konca.

  Pozdrawiam

 19. Julu!
  Ale musisz, że fascynujący problem, uwielbiam znajdować takie smaczki. Świat się zmienia, i to widać gołym okiem.
  ————
  Vandermerwe!
  Nie zgadzam się z Tobą z dwóch powodów (kolejność przypadkowa):
  1. Nie mam zamiaru w swoim blogu zajmować się „najważniejszymi problemami, z jakimi boryka się świat”, niech piszą na ten temat wyspecjalizowane pisma. Dla mnie temat jest fascynujący i nie zmienię się, będę wyłapywał tego rodzaju ciekawostki. A o tym, że piszę nieodpowiednie rzeczy w blogu, słyszę non-stop.
  2. Przy okazji tej sprawy wyszły fundamentalne problemy, z jakimi w męskim społeczeństwie borykają się kobiety. To trzeba nagłaśniać, krzyczeć, pokazywać przykłady, musimy jako naród się zmienić, i wyjść, już nawet nie z XX wieku – ale z XIX.

 20. A co tam się w Świecie dzieje panie ?.. ze tak sparafrażyje, chyba Wyspiańskiego z Wesela, Chińczycy się trzymają ale chyba coś tam między Pakistanem a Indiami – wojna?. Oby bez próby tych głowic nuklearnych.
  Bo wtedy bylibyśmy tylko wspomnieniem jak te dinozaury , albo i nie . 😕

 21. Julu!
  Wydarzenia w Kaszmirze są wojną zastępczą, oni nie ruszą swoich głowic. Najlepszym przykładem jest natychmiastowy zwrot pilota hinduskiego przez Pakistańczyków. Jest to mobilizacja nacjonalistyczna obu społeczeństw, bo takim narodem się lepiej steruje. Mamy to na całym świecie, począwszy od Amerykanów, poprzez Izrael, Węgry po Rosję i Chiny. Nie chcę się tym zajmować, mój blog jest w generaliach apolityczny. Od czasu do czasu poruszam tego rodzaju tematykę, ale ona nie jest w żadnej mierze dominująca.

 22. Torlin ,
  Może dzięki zmianom dookoła kobiet 😉, wyjdziemy z tego przeogromnego konserwatyzmu , jaki nam serwuje kk w Polsce.
  Ludzie zobaczą młode , wysportowane , niezalezne kobiety , które potrafią zawalczyć o siebie i przy okazji o inne kobiety w Polsce. ( TO BEDZIE BIALA LEGENDA) 😆
  A nie np. Kaje Godek, która umie robić pieniądze ale kosztem innych kobiet, natomiast ta, tfu. … wpisuje się w czarną legendę. 😠

 23. @ Torlin,

  ad 1. Piszesz o czym chcesz I nikt tego Tobie nie moze zabronic. Jesli to robisz „skazany” jestes na czytanie osobistych wypowiedzi osob odwiedzajacych Twoj blog.

  ad 2. Piszesz o fundamentalnych problemach z jakimi borykaja sie kobiety? Owe fundamentalne problem sa rzecza wzgledna, zalezy w ktora strone patrzysz. Nie wiem z jakimi fundamentalnymi problemami borykaja sie kobiety w Polsce czy Europie – mam nadzieje, ze nie sa tym skoki narciarskie. Natomiast zacytuje wypowiedz kobiety afrykanskiej: „jesli ktos chce zobaczyc niewolnictwo w XX wieku winien popatrzec na afrykanska kobiete”. Niby tam fundamentalne I tu fundamentalne ale zasadniczo rozne.

  Pozdrawiam

 24. Julu!
  Święte słowa Pani Dobrodziejko!
  —————-
  Vandermerwe!
  Nie chcę konfliktu, ale:
  1. ależ oczywiście, że każdy ma prawo pisać, co mu w duszy gra, u mnie cenzura jest tylko w w przypadku łajdactwa. I przyjmuję z dobrodziejstwem inwentarza wszystko, co moi Komentatorzy napiszą. Ale pozostawiam sobie prawo do niezgadzania się z ich opinią,
  2. mam prawo pisać, co jest moim zdaniem sprawą fundamentalną, a dotyczącą konkretnego kontynentu, kraju, dzielnicy, miasta czy osiedla, i naprawdę nie muszę wszystkiego odnosić do całego świata. Dlaczego pisząc o polskich skoczkiniach muszę pisać o murzyńskich kobietach? Czy jak piszę o kłopotach uczniów w polskiej edukacji, to muszę wspomnieć, że w Bangladeszu nie przyjmują do szkół dzieci, potomków prostytutek?
  3. A w tej sprawie jak w soczewce pokazały się do niedawna obowiązujące „prawa” patriarchatu w Polsce, i rzecz jest niesłychanie reprezentatywna. Inna rzecz, że niesłychanie fascynuje mnie sam temat. W końcu żyję w Polsce – tu i teraz. Naprawdę Vandermerwe, nie muszę myśleć kupując jogurt dla swojej wnuczki o głodującym dziecku w Burkina Faso.

 25. @ Torlin,

  Niepotrzebnie sie unosisz. Wspomniales o fundamentalnych problemach kobiet w Polsce. Ja troche w Polsce mieszkalem oraz czas jakis pracowalem I z tamtej perspektywy trudno jest zdefiniowac fundamentalne problem polskich kobiet. Pragnalem jedynie zauwazyc, ze te fundamentalne problemy to kwestia optyki, czyli osobistego spojrzenia na swiat. Nic nie musisz, tym bardziej jesli kupujesz jogurt. Z mojej strony, jesli rozwiazaniem jest przypiecie przez kobiety nart I skok na skoczni, niech przypinaja I skacza. NIe bardzo wiem jak to poprawi sytuacje polskich kobiet, jesli wymaga rzeczywiscie drastycznej poprawy.

  Pozdrawiam

 26. Drogi Przyjacielu, że napiszę w stylu naszego nieocenionego Celta, nic się nie unoszę, wręcz przeciwnie jestem szczęśliwy z dyskusji. Ale sprawa jest naprawdę fundamentalna i to nie chodzi o narty. Chodzi o kobiety, które chcą coś robić, a mężczyźni wymyślają kretynizmy, że skoczkini np. nie zajdzie w ciążę i niedopuszczają do swojego grona i po prostu nie pozwalają.

 27. @ Torlin,

  Piszesz „mezczyzni”. Ty, ja czy inni tu wystepujacy? Polska jest krajem 40 mln ludzi, czesc z nich to mezczyzni. Nie twierdzmy, ze iles tam dziesiat milionow ludzi to „potwory” stojace na przeszkodzie do szczescia kobiet. Trudno nawet dyskutowac, gdyz nie wiem z jakimi „fundamentalnymi problemami” borykaja sie polskie kobiety. Nawet jesli takie istnieja, mam watpliwosci czy sa spowodowane tylko i wylacznie postawa mezczyzn. Czy przypadkiem wsrod wrogow kobiecego szczescia nie ma rowniez kobiet? Przeciez wiele z tego co probuje sie okreslic jako oznake „fundamentalnego problemu” to rowniez efekt swiadomych wyborow. W spoleczenstwach malo rzeczy jest prostych i oczywistych. Siegnij po „Obcy we Wlasnym Kraju. Gniew i zal amerykanskiej prawicy” – tlumaczenie ksiazki Arlie Russell Hochschild. Rzecz o Stanach ale dotyka problemow dyskutowanych tutaj – moim zdaniem podtytul ksiazki jest troche mylacy, gdyz rzecz jest bardziej o spolecznstwie poludnia Stanow niz amerykanskiej prawicy.

  Pozdrawiam

 28. I sukces, i hit. Zobaczcie, jak w ciągu kilku dni wszystko się zmieniło. Entuzjastyczne teksty Stocha i Kubackiego, transmisja telewizyjna, Tajner jako komentator („dziewczyny trzeba przygotować na Pekin na medal”, „ona jeszcze robi błąd z prawa nartą w powietrzu, ale to jest dość łatwe do wyeliminowania”), Małysz zachwycony. I dobrze że to się tak skończyło.
  Musimy pamiętać, że szóste miejsce jest olbrzymim sukcesem, brąz nam się nie należał (ale nie wiem, czy zauważyliście, że w mikście startowali najlepsi skoczkowie świata). I najważniejsza informacja dla Kamili i Kingi, zmieściły się w pierwsze ósemce, a więc mają prawo do stypendium sportowego, to wspomoże je finansowo.
  ——————
  Vandermerwe!
  Ponieważ nie mogę Cię przekonać, a inaczej napisać nie umiem, to ostatnie zdanie:
  Nie może być tak, że mężczyźni zakładają kółko, którym zainteresowane jest całe państwo (a narciarstwo – skoki takie jest), a oni nie pozwalają na udział w nim kobiet na zasadzie „nie bo nie”, albo używają wymyślonych argumentów.

 29. A żeby Juli zrobić przyjemność napiszę, że właśnie to robi KK. Nie, bo nie. Uwielbiam ustawianie własnych reguł w przepisach, a później używanie tych paragrafów jako argumentów zabraniających.
  W sporcie identycznie było z podnoszeniem ciężarów, boksie, skokiem o tyczce.

 30. No coz kosciol jest instytucją średniowieczna ,choc wzorowana na czasach starozytnych , z całym tym rytuałem , rządząca przez ” facetow” , kobiety jezeli sa w tej instytucji , to na etacie sluzebnic.
  Instytucja zorganizowana w sposób feudalny , choć sprytnie dostosowująca się i do innych form gospodarki.
  Najlepsze jest to , że w kapitalizmie czerpie dotację w różnej formie a są wspoludzialowcami różnych prywatnych spółek i nie płacą przynajmniej w Polsce żadnych podatków.
  Każdy przedsiebiorstwa by tak chciał. No i ich główny biznes ( zaswiaty) , póki co , nikt nie moze im zlozyc reklamacji, ba asekuruja się pojeciem „uczuciem wiary ” zapisanym nie w prawie kanonicznym , które jest dla nich ponad prawo każdego państwa a zwłaszcza w naszym kraju .
  To jest moim zdaniem tragiczne. 😦

 31. @ Torlin,

  W skali kraju i „fundamentalnych problemow” skoki narciarskie kobiet to margines, chyba nie wart naszej dyskusji. Takie „lokalne wojny” wybuchaja co jakis czas, gdyz sa ludzie, ktorzy musza sie czyms zajac. Zawezajac do sportu, teraz nadchodzi czas osob transseksualnych w sporcie. Rzecz moze wazna dla waskiej grupy ludzi ale nijak nie rozwiazujaca rzeczywistych problemow dotykajacyc szersze rzesze spoleczenstwa.

  @ Jula,

  Kosciol jest jaki jest i nikt nie musi do niego nalezec. Jesli zas uzyskuje specjalne przywileje, inaczej niz inne instytucje podobnego typu to zale nalezy zwrocic w kierunku ludzi odpowiedzialnych za polityke panstwa. Tak to sa ci sami, ktorych Polacy wybieraja co kilka lat w powszechnym glosowaniu. To nie jest tylko PiS to byly wszystkie kolejne rzady ustawiajace sie w roli petenta w stosunku do kosciola. Efekty takiej polityki dotykaja cale rzesze spoleczenstwa w tym rowniez kobiety. Zale wobec kosciola nic nie zmienia, gdyz kosciol nie jest „partia rzadzaca” – inaczej mowiac takie zale sa bezproduktywnym wysilkiem.

  Pozdrawiam

 32. @ vandermerwe,
  Zgadzam się kk, sam siebie się nie zmieni. Bo ci co dokonywali zmian nazywaja się teraz protestantami itd…
  Mam żal głównie do polityków . Za swoje głosy można by rzec , parafrazując sprzedali duszę diabłu a raczej z demokracji , wolności myśli stworzyli hybryde na wzór państw wyznaniowych .
  Tak omotali nas i nie tylko z tym. Myślę , że to wiąże się i z tym , że były ZSRR był państwem atwistycznym a to jest coś najgorszego dla kk. Zniewolenie ludzi ich nie interesuje , wazne by ich biznes dzialal , niewiara to jest wróg nr.1. Stąd w prawie polskim kuriozum ” znieważenie uczucia ” , ale tylko jednej ze stron konfliktu !…
  Ile ja się nasluchalam głupot wygadywanych przez księdza na urodzinowych spotkaniach na temat krajów skandynawskich. A to gender , ato tam coś itd..
  Fakt , kraje oficjalnie są luteranskie a w zasadzie większość jest ateistyczna.
  Z nim nie było normalnej rozmowy , a jak mu wypomnialam , że niech zobaczy , co w jego instytucji się wyprawia , miałam na myśli głównie pedofilie, I kult namony, to mało co , oficjalnie mnie nie wyklal , tj. eskomunikowal. 😉
  No i Ci ” żołnierze wykleci” , oficjalnie utworzon ich swieto w Polsce to w większości bandyci , których rodzinom wypłaca sie horendalne odszkodowania i polscy ” neofaszysci” , maszerujacy w pochodach mu ich czci w miejscach , gdzie tamci mordowali miejscową ludność .
  Vandermerve, problem w tym , że np. taki Tusk, Miller , Kwaśniewski , mam na myśli polityków , którzy oficjalnie twierdzą ,że są ateistami, to dla dobra swojej partii i słupków sondażowych , coraz bardziej podporzadkowywali , wprost sprzedali kraj kościołowi. Bo a ci religanci , to już w ogóle.. szkoda slow…
  Ta ich ” ortodoksyjnosc ” poraża , gorliwsi od papieża.

 33. Vandermerwe!
  Naprawdę, nie potrafię tego inaczej napisać, niż tak, jak zrobiłem w komentarzu 07:54. Powtarzam Ci, to nie chodzi o skoki, to był tylko przykład ogólniejszego problemu.

 34. @ Torlin,

  Jaki jest ogolny problem czy fundamentalny , jak wolisz?

  Pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: