Napisane przez: torlin | 29/04/2019

Wielka, nocna grecka bogini a kryzysy finansowe

Siedzę sobie i piszę, a żeby coś napisać, to muszę coś przeczytać. I w życiu bym nie przewidział, że w ciężkim tekście ekonomiczno-finansowym znajdę inspirację kulturalną dla notki. Czytam o związkach ekspansji kredytowej, rynku kapitałowego i stóp procentowych z pojawianiem się kryzysów finansowych, aż tu nagle czytam w pewnym zdaniu: „i to będzie jak otworzenie puszki Pandory, w której skrywane są dzieci wielkiej, greckiej bogini nocy Nyks„. Ki diabeł? Zaglądam do biblii inteligenta, do „Słownika mitów i tradycji kultury” – nie ma. Ale ja cię złapię, zajrzałem do jej brata Ereba, i tam się wyjaśniło, jego siostrą była Noc. Tak się zastanawiam, po jakiego diabła współcześnie nazywa się tę boginię „Nyks”, kiedy odwiecznie była ona naszą swojską Nocą. Która nawiasem mówiąc urodziła Dzień.

Inna rzecz, że bogini powiła niezbyt miłe dzieciątka (z miłych tylko Dzień i Eter – boga jasnego światła i powietrza):

  • Charona – boga umierających i konających
  • Mojry, czyli boginie losu: Kloto, Lachesis i Atropos
  • Kery czyli czyli boginie śmierci gwałtownej
  • Śmierć czyli Tanatosa, bliźniaczego brata Hypnosa (Sen)
  • Apate czyli zdrada
  • Eris – boginię niezgody
  • Moros (Los) – boga zagłady i zniszczenia
  • Momos – uosobienie żartów, kpin, drwin i niezasłużonej krytyki
  • oraz boginię Nemezis – czyli strażniczkę zemsty i sprawiedliwości.

W mitologi greckiej żadnym zgorszeniem nie były związki homoseksualne, a sprawą normalną było posiadanie dzieci z własnymi braćmi i siostrami, jak i płodzenie  dzieci z dziećmi. Tak się działo w większości krajów basenu Morza Śródziemnego. A wszystkie te złe moce wypuściła ciekawska Pandora, stworzona przez Zeusa, jednym ruchem wyzwoliła złe wiatry, smutki, troski, choroby, łzy, cierpienia i śmierć.

Inna rzecz, że taki tekst w artykule czysto finansowym fascynuje. Świadczy on wprawdzie o wyrobieniu kulturalnym autora, ale jednocześnie jest moim zdaniem intelektualnym nieporozumieniem. Gdyby się jeszcze zatrzymał na stwierdzeniu: „i to będzie jak otworzenie puszki Pandory”, to to jest określenie popularne i często spotykane. Ale żaden kryzys ani przyjęcie euro nie ma nic wspólnego z boginią Nyks. Bez przesady.

Wydaje mi się, że jest to znak czasu, wszystko musi być „piramidalne”, „absolutne”, „totalne”.

 


Responses

 1. Nie, nie musi być piramidalne. Z wyjątkiem Toblerone 😀 Jeśli czytasz takich, u których musi być, to zawsze można zmienić autorów.

 2. PAK-u!
  Tak myślę, co w naszej rzeczywistości ma kształt piramidy czyli ostrosłupa prawidłowego czworokątnego? Lejek, klepsydra to mają kształt stożka, a nie ostrosłupa. Ciekawe zagadnienie, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. O! Znalazłem, w chemii przy hybrydyzacji powstaje piramida trygonalna (90°) 😀

 3. No tak wystarczyłaby ta puszka Pandory. A tak mi się skojarzyło, że takie niemiłe dzieci rodzą co jakiś czas i ziemskie kobiety, nie mające nic wspólnego z boginiami. U nas to chyba powiły najwięcej dzieci typu Nemezis i Eris.

 4. Taka jest prawda Anabell. Inna rzecz, że czasami są nazwy firm wyjątkowo niefortunne. Tak mamy u Ireny Eris, która jak wiesz nie jest Eris tylko Orfinger. Nie znała mitologii?

 5. Ale, w sumie, dobrze pamiętać, że to dzieci Nocy/Nyks. Będzie jak znalazł, po kolejnym nocnym głosowaniu sejmu pod dyktando presessinimusa :-P.

 6. Swoją drogą, Pandora nie miała puszki, tylko garniec zatkany, z tego co pamiętam.

 7. Zgadza się PAK-u, ale tak to jest z popularnymi powiedzeniami.

 8. @Torlin,
  Napisz lepiej co był za ten tekst który czytałeś 😉

 9. Na proste pytanie nie będzie Gszczepa prostej odpowiedzi. Książka, którą czytałem, to był Prof. Jan Toporowski i jego „Kredyt i kryzys. Od Marksa do Minsky’ego”, ale ten tekst nie był w tej książce, tylko w recenzji o tej książce na łamach jakiegoś czasopisma finansowego. A ponieważ przeglądałem całe roczniki, to nie pamiętam gdzie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: