Napisane przez: torlin | 18/05/2019

To była dla mnie bajka

Jak wiecie, lubię muzykę poważną. Nie jest ze mnie żaden specjalista, a już szczególnie „wybitny specjalista”, ale dobrej muzyki lubię posłuchać. I ku mojemu wielkiemu zdziwieniu trafiłem na doskonałą kompozycję Stanisława Moniuszki, i do tego na dzieło instrumentalne. Nasz kompozytor nie miał szczęścia do światowej sławy, urodził się 9 lat po Szopenie, ale w przeciwieństwie do niego pojechał na wschód, do Rosji, i został właściwie twórcą lokalnym, mało znanym. Jakby spytać człowieka wykształconego, co zna Moniuszki, to oczywiście powie o „Halce” i „Strasznym dworze”, może znać jeszcze „Flisa”, a na pewno „Prząśniczki” (przeurocza wykonawczyni w YouTubie). Nie wytrzymam, i napiszę kilka słów na temat Katarzyny Sądej, bo to ona śpiewa. Czeka ją wielka przyszłość, występowała już na wielu scenach w USA, nasz mezzo-sopran jest też wielką ambasadorką polskiej muzyki na świecie, gdzie może, to wykonuje utwory Moniuszki, Karłowicza, Szymanowskiego czy Paderewskiego.

Trudno jest rozpropagować Moniuszkę, pozostaje lokalnym kompozytorem. Ale ma w Polsce wielbicieli, jeden z nich, dr Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki PAN, dokonał niesamowitego odkrycia w Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Otóż znalazł operę Moniuszki, niemieckojęzyczną, z dialogami (operę komiczną) „Die Schweizerhütte” („Szwajcarska chata”), której prapremiera odbyła się w Warszawskiej Operze Kameralnej w dn. 16 listopada 2018 r. Jest to dawny singspiel (śpiewogra) samego Johanna Wolfganga Goethego. A Moniuszko miał 18 lat, jak ją napisał w Berlinie. Rozumiem znaleźć jakiś utwór w zapomnianych przez Boga monastyrach, ale żeby Warszawskie Towarzystwo Muzyczne nie wiedziało, co ma we własnych archiwach?

Ale jest to jedynie wielki wtręt do mojej opowieści. Słuchając „Prząśniczek” w wykonaniu Pani Kasi YouTube w sposób automatyczny przeszedł do następnego utworu, oczarowany słuchałem przez dłuższą chwilę. Była to „Bajka”, uwertura fantastyczna z podtytułem w języku francuskim – Conte d’hiver (Opowieść zimowa). Ten wspaniały utwór powstał w latach 1847-48, jednak nie odnosił się on w sposób bezpośredni do konkretnego utworu literackiego. Po prawykonaniu „Bajki” krytycy starali się odczytywać nastroje i sugestie kompozytora, widząc w narracyjnym toku utworu opowieść o spacerach zimową porą.
Pierwsze skojarzenie miałem ze „STEPEM” Zygmunta Noskowskiego, i tu następne moje zdziwienie. Noskowski ze swoim „Stepem” figuruje jako pierwszy polski twórca „poematu symfonicznego”, ale na Boga, on skomponował go w 1896 roku, tymczasem Moniuszko „Bajkę” skomponował w 1848 roku. „Step” był bardziej znany, bo traktowany jako uwertura do niepowstałej w końcu opery „Ogniem i mieczem”, a trzeba podkreślić, że Noskowski był uczniem Moniuszki.

Posłuchajcie sobie „BAJKI„, rzecz nie jest bardzo skomplikowana, ale dla mnie przepiękna. Wiem, że dla większości z Was nie ma głupszej rzeczy i bardziej archaicznej niż opera, ale co ja zrobię, kiedy lubię tego słuchać. A szczególnie takich kawałków, a tutaj mamy tylko uwerturę, czyli rzecz krótką. I nie mogę się nadziwić, że ja o niej w życiu nie słyszałem.


Responses

  1. No nie,chyba nie taka nieznana ta Bajka, skoro ja o niej wieki temu słyszałam. Fakt, taki nieco pechowy był z Moniuszki twórca. Popatrz ile to zależy od tego w która stronę się człowiek skieruje. Znaczy co dobrze wybrałam kierunek;)))
    A ja specjalnie dla Ciebie dodałam do swego ostatniego postu jedno zdjęcie, zajrzyj do mnie, proszę.

  2. Oprócz notek w moim dwunastoletnim blogu o wielkim znaczeniu dla Czytelników są również takie, które są ważne dla mnie. Do takich należy notka pt. JAK MOŻNA TEGO NIE WIEDZIEĆ?, w której usiłuję udowodnić, że nie można wiedzieć wszystkiego. Ja powoli zamieniam się w chodzącą encyklopedię, ale zawsze i tak ominą mnie frukta. Tak było z Moniuszką.
    Dobrze wybrałaś kierunek, dopiero później się okaże, czy nie za blisko wybrałaś się na Zachód 😉 . Byłem, widziałem, skomentowałem (jak Cezar) 😉 .

  3. Nie moja bajka 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: