Napisane przez: torlin | 13/10/2019

Rozstrzelanie

Autor: Torlin

Tytuł: „Rozstrzelanie”

Dedykowane M.

————————————————————–

– Rozstrzelać? Za co?

– Jak to za co? Siedzący naprzeciw mężczyzna aż zakipiał. – Za odmowę Najjaśniejszemu Panu!

Wygląda jak kanarek w tym swoim mundurze – pomyślała.

– Niby komu? Najjaśniejszy Pan daleko.

– Niby mnie. A ja jestem blisko.

– A przecież Wasza Miłość jest wicekrólem, a nie królem.

– Cicho bądź, nie pyskuj. I tak zostaniesz rozstrzelana.

– I tak napiszecie w uzasadnieniu wyroku? Za odmowę Najjaśniejszemu Panu?

– Tak nie. Ale jak mawiał nieodżałowany Wiaczesław Michajłowicz, coś tam się znajdzie. A i czary, jakby się pogrzebało w twojej biografii. Suszysz zioła, robisz nalewki, a i warzenie dobrze ci idzie? Wywary, mikstury z  mandragory również? Czynisz uroki?

– Jestem przede wszystkim szeptunką, ale jak chcecie dobry panie, prawie czarodziejką.

– I wystarczyło ci związać na plecach dłonie, żebyś nawet paluszkiem nie mogła ruszyć, i co? Połykamy ślinkę z pragnienia i chęci?

– Jak mówiłam, jestem dobrą wiedźmą, nie krzywdzę ludzi.

– Będę wspaniałomyślny, miłosierny i wielkoduszny dla ciebie, zostaniesz rozstrzelana. Powinnaś podziękować za łaskę, pif-paf i po wszystkim. Ale to nie jest atrakcja, tak jak nie daje radości utopienie, uduszenie czy zagłodzenie. Łamanie kołem, rozerwanie końmi, to jest dopiero coś – rozmarzył się. – A nasz miłościwy pan zabronił wbijać na pal – posmutniał. – Bo to takie niehumanitarne! Poruczniku!

– Zum Befehl!

– Proszę wyprowadzić oskarżoną w znane nam miejsce i rozstrzelać. Oddział egzekucyjny już czeka.

– Rozkaz!

– Wykonać.

Na zewnątrz upał był niemiłosierny. Pot połączony z drobinami piasku uderzającymi w twarz wraz z podmuchami wiatru przykleił jej włosy do twarzy tak, że nic nie widziała. Może to i dobrze, bo szli aleją krzyży, z których zwisały sczerniałe od słońca nędzne resztki ludzi kiedyś tam ukrzyżowanych. Starała się nie patrzeć w górę, na wygłodniałe sępy siedzące na kikutach drzew, skupiała swoją uwagę na swoich stopach. Bosych.

Jak to dobrze, że droga jest piaszczysta, nie poranię sobie stóp. Mnie jest potwornie gorąco – pomyślała z radością – a co mówić o oddziale, ubranym w mundury, czapki, ciężkie buty i niosący karabiny. Że im musi być gorąco to jest mało powiedziane. Wyszli z wąwozu i wiatr na odkrytej przestrzeni jakby się wzmógł. W oddali widać było zabudowania wojskowe z czerwonej cegły, środkowa część była półkolista i przypominała Sátoraljaújhely. Pustka, cisza, tylko wiejący wiatr obijał drobinkami piasku ścianę budynku. Przed surowym murem wbity był pal, do którego przywiązywano kandydatów na rozstrzelanie. Przywiązywano wszystkich, nielicznym zasłaniano oczy.

Została zaprowadzona do słupka i przywiązana. Włosy w dalszym ciągu kleiły się jej do twarzy, tak że z trudnością widziała porucznika rozmawiającego z żołnierzami.

– Macie jakąś wódkę?

– Gabriel ma zawsze coś przy sobie. Bez gorzały nie idzie zabijać.

– Gabriel, to jest whisky, i to cała butelka, chciało ci się dźwigać w taki upał!!!

– Bo whisky odczynia uroki.

– Panie poruczniku, a ona nie rzuci czegoś na nas?

– Związana, to nic nie zrobi. Ale napić się trzeba musowo.

Podszedł do niej, poprawił jej włosy delikatnym ruchem, szarpnęła się niecierpliwie.

– A ty chcesz się napić?

– Nie potrzeba.

– Chcesz, to uratuję ci życie. Ale musisz spełnić moją prośbę, umówić się ze mną na kawę w kawiarni na Bulwarze Bourguiby.

– Byłam tam, kiedyś, w poprzednim życiu. Daj whisky.

Nie spodziewał się, że obleje go mieszaniną śliny i alkoholu. Przetarł oczy i roześmiał się. Patrzyła na niego z furią rozdrażnionej kotki.

– Nie. Nie pójdę. I co mi zrobisz?

– Rozstrzelam cię.

Sam doskonale zdawał sobie sprawę, że nie potrafi wykonać rozkazu. Santiago podszedł do niego i zaczął tłumaczyć, że najlepiej to jest ją puścić wolno, a wicekrólowi się powie, że rozkaz wykonano, tylko zwłoki przykryto kamieniami, żeby sępy nie rozwlekły.  Obrócił się ku niej, ale dziewczyny przy palu już nie było. Pęta leżały na ziemi, a na słupie siedział przepiękny rdzawy kurhannik, trzepocząc skrzydłami pokazywał białe nasady lotek. Aż zdziwił się, że przyszła mu w zasadzie kretyńska myśl do głowy, zastanawianie się, czy to jest kurhannik, czy myszołów wschodni. Eee, to jest kurhannik, myszołów ma przecież dłuższe skrzydła. Jeden czort – pomyślał – tylko co ja powiem wicekrólowi. Nic to, powie mu się o głazach i sępach. – Nie ma któryś jeszcze jednej butelki?

 


Responses

 1. W tym roku po raz pierwszy od kilku lat zagłosowałem.

 2. O rozstrzeliwaniu rowniez. Juz oficjalnie pisze sie o dzialaniu na polnocy Mozambiku organizacji bedacej odgalezieniem ISIS. W tej chwili funkcjonuja na terenie jednej prowincji- Cabo Delgado. Sytuacja chyba wyglada na powazna, gdyz Mozambik poprosil w Pazdzierniku Rosje o pomoc. Tak to fala majaca swe zrodla na polnocy kontynenty dociera do nas.

  Pozdrawiam

 3. To smutne Vandermerwe!
  Napisano już mnóstwo na ten temat. Jakie są powody radykalizacji? Wcześniej tłumaczono to biedą, brakiem perspektyw, działaniem mocarstw. Mam swoją teorię na ten temat (Telemachu – mam do tego prawo?).
  Otóż od samego początku cywilizacji – nazwijmy to – religijnej świat był tak skonstruowany, że mężczyźni, i to nie wszyscy, ustawiali prawa zgodne ze swoimi potrzebami. Już u zarania wszystkie trzy religie wyrastające z Jerozolimy traktowały kobiety jako istoty gorsze, a wśród mężczyzn tworzyli klany ludzi ważniejszych i pod te reguły ustanawiali prawo, którym karano nieposłusznych.
  Kobiety i dzieci mają być posłuszne przywódcy rodu i postępować wg przykazań, obojętne, czy to jest Biblia, Koran czy Tora (buddyści i hinduiści nie odbiegają od nich), a rodzina jest najważniejsza.
  Liberalizm wchodzący do wszystkich krajów świata stworzył bunt, bo zmienia zasady gry, i to w bazie, podstawie, czego ci ludzie nie mogą znieść. Rząd indyjski po to wywołał kryzys kaszmirski (cofnięcie autonomii wbrew konstytucji), aby ludzie nie zauważyli powrotu dawnych praktyk kast, mimo że konstytucja z 1950 roku ich zabrania. Mężczyźni, a szczególnie ci tworzący reguły gry, są przerażeni współczesną cywilizacją. Narusza się w ten sposób ich żywotne interesy, tworzenie prawa podporządkowującego im wszystkich, a także późniejsze go egzekwowanie.
  Ps. Autentyk, koleżanka koleżanki. Dziewczyna wyszła za Syryjczyka, jeszcze jak Syria była piękna. Małżeństwo było zgodne, mieszkało w Polsce, mieli synka i nastąpiła tragedia. Mąż i syn giną w wypadku samochodowym. Do Polski przyjeżdża brat męża i mówi, że on się z nią teraz ożeni, że dziewczyna musi pojechać z nim do Syrii, bo ona jest częścią jego rodziny i on musi się nią teraz zaopiekować.

 4. @ Torlin,

  Rzeczywiscie, te rzeczy sa niezwykle zlozone. Jesli chodzi o sytuacje tutaj to sadze, ze w tej chwili mamy do czynienia z elementem naplywowym, gdyz do tej pory w regionie nie bylo zatargow religijno -spolecznych. Poza tym ciekawym jest, ze rzecz pelznie wzdluz wschodniego wybrzeza, majac chyba zwiazek z wojna domowa w Somalii. Wystarczy jednak kilka nierozsadnych posuniec spanikowanych wladz i rzecz rozleje sie szerzej po Mozambiku i okolicach – tylko tego brakowalo. Pozyjemy, zobaczymy.

  Pozdrawiam

 5. To jest twój teks ?…,
  Myślałam ,że zacytowałem fragment czegoś.
  Dziwny tekst , troche Z Matahari – to rozstrzelanie. Trochę z Wiedźmina – ta Szczepunka. No i trochę z Mistrza i Małgorzaty – ta wódka. No i 100 lat samotności – tak z Ameryka południowa wicekrol Gabiel. Poprzekraczales moim zdaniem wszystkie granice. Kandydat do Nobla !…😂😉

 6. A i jeszcze coś z Halika i Dzikowskiej – to ten Myszolow czy kurhannik . 😆

 7. Julu, raczej z filmów, i przede wszystkim atmosfera: Has ze swoją Saragossą, Szogun z lasem krzyży z ukrzyżowanymi ludźmi, „Zawód – reporter”, a także ostatnia scena … „Cioci w gablocie”. Chociaż Wiedźmin, Bułhakow i Márquez to słuszna koncepcja.
  —————–
  Obydwie Kochane Dziewczyny – przecież napisałem wyraźnie – autor Torlin


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: