Napisane przez: torlin | 10/12/2019

Bielefeld nie istnieje

Napis w McDonaldzie w Bielefeld.

Uwielbiam takie zabawy, kocham wręcz. Czy wiecie, że miasto Bielefeld naprawdę nie istnieje? Wydawałoby się dość duże miasto, ponad 300-tysięczne, i nie w byle jakim kraju związkowym, bo w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jest, ale to jest złudzenie, matrix, dzieło wykwalifikowanych służb, komputerów i zbiorowej halucynacji.

Rząd zaczyna przyznawać się do nieistnienia Bielefeldu i likwidują zjazdy do tego miasta z autostrad.

Mam u siebie „dwójkę” niemiecką, Anabell i Telemacha, nie wiem, czy oni to zauważyli, ale jak się zmienili młodzi Niemcy. Przecież tego rodzaju plotka powtarzana ze śmiechem bardziej pasuje do nas, my się w ten sposób wygłupiamy, ale Niemcy? Surowi, poważni, przepisowi, bez uśmiechu?

Informatyk Achim Held opublikował w 1994 roku w Usenecie satyryczny post zatytułowany „Spisek Bielefeld”, w którym wątpił w istnienie miasta Bielefeld i opisał pozory jego istnienia jako spisek. W Internecie ten żart trwa do dziś: „Bielefeld nie istnieje” („Bielefeld gibt es nicht“). 800. rocznicę powstania miasta w 2014 r. Bielefeld obchodziło pod hasłem: „800 lat Bielefeld – ono nie istnieje!” („800 Jahre Bielefeld – Das gibt’s doch gar nicht!“). Z okazji 25-lecia spisku w Bielefeld miasto to ogłosiło konkurs na dostarczenie niepodważalnego dowodu na nieistnienia Bielefeld, nagroda pieniężna wynosiła 1 milion euro. 17 września tego roku konkurs został rozstrzygnięty, żaden uczestnik nie mógł udowodnić nieistnienia miasta i dlatego pieniądze pozostały nietknięte. Miasto uważa zatem swoje istnienie za rozstrzygnięte i spisek dobiegł końca.

Instalacja kamienia pamiątkowego w mieście, na zdjęciu wynalazca spisku Bielefeld, Achim Held (z prawej), obecni także: burmistrz Bielefeld Pit Clausen oraz szef marketingu miasta, Martin Knabenreich (po lewej). Twórca spisku w Bielefeld był także pod wrażeniem miejskiej kampanii marketingowej. „Kiedy w 1994 roku opublikowałem satyrę na temat spisku Bielefeld w Internecie, chciałem ogólnie wyśmiewać się z teorii spiskowych” – powiedział Held. W ogóle nie myślałem konkretnie o Bielefeld. Ponieważ z biegiem lat dowcip stał się coraz bardziej znany, to trzeba przyznać, że miasto udzieliło idealnej odpowiedzi na powiedzenie, że nie ma Bielefeld. Satyra stała się stałym świętem. Nawet McDonald ogłasza własną kampanię reklamową na temat mitów dotyczących tej firmy: „Bielefeld gibt’s gar nicht. Glaub nicht alles, was man dir erzählt” („„Bielefeld w ogóle nie istnieje. Nie wierz we wszystko, co ci się mówi”.


Responses

 1. O tym dowcipie to nigdy nie słyszałam. I zawsze dla mnie to miasto istniało.Ale można się czasem na taki znak natknąć, gdy najpopularniejszy zjazd z autostrady do danego miasta jest z jakichś przyczyn nieczynny- ostatnio tak wyglądał zjazd do Frankfurtu nad Odrą. Z tym poczuciem humoru u Niemców bywa różnie, ale młodzi Niemcy sporo poza kraj podróżują i jak wszyscy młodzi chłoną wszystko co widzą i słyszą i transponują na rodzimy grunt. Niemieckie pokolenie rówieśników mojej córki, a więc ci w przedziale wiekowym 40-50 lat są bardzo mili, (ogólnoświatowi jak mawia pewna moja znajoma) ale jak zwykle sporo zależy od środowiska z którego się wywodzą. i wykształcenia.
  Miłego;)

 2. Dla Anabell

 3. Każdy podręcznik logiki uczy, że nie udowadnia się nieistnienia, natomiast udowodnić trzeba istnienie. Stąd zapewne taka extra-nagroda – nie do pobrania. Ale… może… und Logik hat keine Existenz? Nawet u Niemców?… Od czasu, gdy pokazano mi na dużym cmentarzu mój grób, a na nim zgodne z prawdą niemal wszystkie dane osobowe [poza datą śmierci i brakującą
  fotografią], skłonny jestem chwilami wątpić nawet w logikę…
  Miasto Haga natomiast rzeczywiście nie istnieje [i nie jest to bynajmniej dowcip].

 4. A.H.!
  Przecież to jest zabawa. Po co tu szukać logiki? Nagroda jest zgodna z konwencją – czysty surrealizm, ale wygłup dla mnie przedni.
  Bardzo często na grobach są już gotowe wszystkie dane z wyjątkiem daty śmierci, uzupełnia się już po fakcie.
  Z tą Hagą to nic nie wiem, w Wiki podają, że to jest miasto.

 5. Z angielskiej Wiki:
  In order for the administration to maintain control over city matters, The Hague never received official city status, although it did have many of the privileges normally granted only to cities.

  Aby zapewnić rządowi kontrolę nad sprawami miasta, Haga nigdy nie otrzymała oficjalnie praw miejskich, chociaż miała wiele przywilejów zwykle nadawanych miastom.

 6. „Każdy podręcznik logiki uczy, że nie udowadnia się nieistnienia, natomiast udowodnić trzeba istnienie”. Tak, ale czasami można pośrednio udowodnić nieistnienie X poprzez wykazanie, że istnienie X prowadzi do sprzeczności (jak kwadratura koła). Na przykład można pokazać, jak absurdalny byłoby powstanie i rozwój prawie milionowej aglomeracji w miejscu, przez które nie przepływa żadna rzeka i nie może przepływać, bo znajduje się na dziale wód (rozgraniczenie dorzeczy).
  Grzegorz M.

 7. 1. Wiem.
  2. Ta finalna data już tam była i właściciel tam sobie odpoczywa z moimi [i jego] tożsamymi danymi osobowymi. A ja w pobliżu też mam locum i jeszcze tam nie odpoczywam. Gdy kiedyś wystukają mi te moje [zgodne z jego namiarami] dane – dla odwiedzających będzie „ubaw nie z tego świata”. Będę sobie leżakował w dwóch kwaterach jednocześnie. On też…Może się nawet zaprzyjaźnimy na jakiś czas.
  3. Król Ludwik Bonaparte nadał. Kongres Wiedeński unieważnił. Wieś rozkwita… Polakow coraz więcej… Na ulicy nieraz zabrzmi znajomo – O kur**!

  A. Hun

 8. Grzegorzu M.
  Ułan Bator, Timbuktu, Katmandu, Reykyavik miastami niewątpliwie są. Rzek zapomniano tam doprowadzić. Gdzie widzisz absurd? Gospodarka nieplanowa, ot co… No a Lwów…No a Las Vegas… Rzeka pieniędzy i ani kropli płynącej naturalnie H2O. W Warszawie za to coś tam płynie samym środkiem, a …brak i pieniędzy i wody… Też absurd?

 9. Do wszystkich Miłych Mojemu Sercu Komentatorów!
  Z tą Hagą to jest trochę jak z majstrem bez papierów, z Kwaśniewskim z wyższym wykształceniem lub domem stojącym bez upoważnienia. Majster się zna na swoim fachu, Kwaśniewski ma wyższe wykształcenie, a dom jest zbudowany bez papierów. Haga jest miastem. Słyszałem, że w stylu willowym, nie widziałem, w Holandii byłem tylko przejazdem.
  A miastem bez wody jest np. Łódź, mimo swojej nazwy rzecznej przepływa tylko Ner, będący podziemnym ściekiem.
  Dałem jako temat notki Bielefeld, bo po pierwsze wydawało mi się to dowcipne, wręcz awangardowe, a po drugie chciałem pokazać Niemców, że oni też potrafią.
  Janie, czy Ty z tą Warszawą nie przesadzasz? Jest mało wody, ale mimo wszystko „Gruba Kaśka” pracuje.

 10. Powiedzmy, Torlinie, że „robi bokami”. Niekiedy wysiądzie jej jakaś aorta i trzeba zakładać bajpasy, bo leje pod siebie na zimno lub na gorąco [przepraszam za styl…współcześnie parlamentarny]. A potomstwa brak… Dlatego, że [za] gruba? A może już za stara? Wolałbym w każdej dzielnicy jakąś fertyczną Kasię, Katarzynkę, Kathy, Ketty, nawet Katiuszę, Katrionę lub Katt sprawną całodobowo, całomiesięcznie, całorocznie.

 11. >>> (…)j pasuje do nas, my się w ten sposób wygłupiamy, ale Niemcy? Surowi, poważni, przepisowi, bez uśmiechu?<<<

  Ciekawy pogląd.
  Tak to naprawdę Ci się jawi?
  Zadziwiające.

 12. Wydawało mi się Telemachu, że wypowiadam się jasno, ale jak zwykle…
  To, że tak Niemcy są widziani w Europie (a może i nawet na świecie) wiadomo od kilku wieków, a w środowiskach konserwatywnych (w Polsce centralnej i wschodniej patrząc południkowo) jest to właściwie w dalszym ciągu obowiązujący schemat.
  W życiu nie pomyślałbym, żeby można było te słowa przypisać mnie. Zadziwiające.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: