Napisane przez: torlin | 20/07/2020

Zastanawiający kraj czarnego człowieka (cytat)

Czytam właśnie zarekomendowaną mi przez Gszczepę książkę pt.  „Zabójcy w Afryce. Prawda o czatujących dzikich zwierzętach i myśliwych wypisujących o nich niestworzone historie” Alexandra Lake’a, bardzo ciekawa, ale doszedłem do pewnego akapitu mnie zastanawiającego. Alexander Lake musiał się urodzić w 1893 roku, bo we wstępie Mike’a Resnicka czytamy: „w 1911, gdy Lake skończył 18 lat”, a książkę opublikował w 1953 (ale tak naprawdę jest to melanż kilkunastu artykułów napisanych wcześniej). I na stronie 81-82 czytamy:

„Uganda należy do czarnego człowieka i biali, którzy nią rządzą, mają zamiar dopilnować, żeby tak pozostało. To jedyne miejsce na ziemi, gdzie krajowcy są chronieni przed wyzyskiem ze strony chciwych kolonizatorów. Żadem biały człowiek w Ugandzie nie ma prawa przedsięwziąć niczego, co mogłoby naruszyć prawa tubylców. W Ugandzie nie poniewiera się czarnymi, co my, Amerykanie, czynimy z Indianami, albo, jak postępowali, czy też postępują Burowie w Afryce Południowej, albo jak biali i Hindusi w Kenii obchodzą się z Masajami i z innymi plemionami. Jeżeli jesteś typem białego, który nie potrafi pogodzić się z równością czarnego człowieka, trzymaj się z dala od Ugandy”.

O Liberii to słyszałem. Jeżeli jest mowa o Burach, to musi być to okres co najmniej przedwojenny. To prawda z tą Ugandą? Pierwszy raz słyszę!


Responses

 1. Przez 10 lat mój osobisty wujek (brat mojej matki) był polskim attache handlowym w Ghanie- to były lata sześćdziesiąte ub. wieku. Ja z kolei przez sześć lat pracowałam w CHZ wysyłającej polskich specjalistów na kontrakty do „czarnej Afryki” (i nie tylko tam) i słuchałam opowieści powracających stamtąd specjalistów. Jedno było dla wszystkich wspólne- zachwyt nad przyrodą, zdumienie narastające z chwilą gdy poznawali różne tamtejsze obyczaje, złość wynikająca z faktu, że „obowiązkowość” w pojęciu europejskim to coś, czego autochtoni nie byli w stanie pojąć, że zawsze zdanie miejscowego szamana czy kogoś w tym rodzaju było ważniejsze niż praca, która dawała dobry zarobek. Wyzysk człowieka przez człowieka istniał zawsze tam i wtedy, gdy część społeczeństwa była dużo bogatsza i już nie zajmowała się „prostymi” ale ciężkimi pod względem fizycznym pracami i to istnieje nadal, nie była to domena tylko i wyłącznie „kolonizatorów” i „Czarnego Lądu”. Człowiek to dziwne stworzenie, strasznie w sobie zadufane i pogardzające wszystkimi, którzy są od niego choć trochę „gorsi”- mniej zaradni, trapieni jakąś wrodzoną wadą. Jak się dobrze przyjrzeć współczesnym to niewiele się ta sytuacja zmieniła poza tą, że nie ma już kogo podbijać, kolonizować, ale pogardzać innymi i ich wykorzystywać nadal można- wszędzie i bez względu na kolor skóry i szerokość geograficzną.
  Serdeczności;)

 2. Bardzo Ci dziękuję Anabell za komentarz. Lubię je czytać. Serdecznie pozdrawiam.

 3. W angielskiej Wikipedii jest trochę na ten temat. Faktycznie, w Ugandzie, która była brytyjskim protektoratem stosunki wyglądały trochę inaczej niż to było powszechne w Afryce. Z większym udziałem przedstawicieli lokalnej ludności we władzach i gospodarce, z rozmaitymi konsekwencjami. Było to związane z buntem z 1897 r, który wpłynął na organizację relacji lokalnych.

 4. Dzięki Gszczepa za informację, i za książkę. Czyta się ją jednym tchem.

 5. „..czy też postępują Burowie w Afryce Południowej,”

  Co do Burow polecam ksiazke: Hermann Giliomee; „The Afrikaners. Biography of A People.” Nie wiem czy istnieje polskie tlumaczenie. Jeszcze pare lat temu akademicy w Polsce zajmujacy sie tematami afrykanskimi poslugiwali sie wersja angielska. Lektura ksiazki wykazuje jak bardzo uproszcozne sa opinie jak powyzej. Chocby pojecie Afryki Poludniowej jest, jak w tym przypadku, polaczone z Afrykanerami i ich „oczywistym” zlym stosunkiem do ludnosci o odmiennym kolorze skory. Do 1910 roku nie istnialo panstwo o nazwie Poludniowa Afryka obejmujace tereny dzisiejszej republiki, istnialy zas 4 kolonie brytyjskie, jak rowniez przez czas jakis dwie niezalezne republiki i dwie kolonie. Poza tym opinie autorow i komentatorow anglosaskich winny byc traktowane dosyc ostroznie, gdyz sa nie tyle proba obiektywnego opisu rzeczywistosci lecz, w sporej czesci, reprezentacja wyobrazen o samych sobie.

  Pozdrawiam

 6. Wreszcie Vandermerwe się odezwałeś. O Burach to był cytat, a nie moje przemądrzanie się. Skoro nie piszesz niczego o Ugandzie, to mam dla Ciebie następny temat, poruszony w książce, o którym słyszę po raz pierwszy – kraina Barotse. Polacy mało piszą na ten temat, ale zdaje się, że Zambia dołączyła do państw prześladujących swoje mniejszości narodowe, wypowiedziała porozumienie i ta grupa etniczna postanowiła dołączyć w 2013 roku do UNPO (Organizacja Narodów i Ludów Niereprezentowanych). Ładnie jest to TU napisane. Nie wiedziałem, że Zambia taka jest.

 7. @Vandermerwe,
  Dzięki, dorzuciłem na listę do przeczytania;-)

 8. @ Torlin,

  Wyraźnie podałeś cytat z książki i do niego się odniosłem. Afrykanie nie są inni od mieszkańców pozostałych kontynentów. Mają swoją dozę uprzędzeń, jak i dozę agresywności. Jest dobre powiedzenia: Afryka nie jest krajem. W dzisiejszych czasach, w atmosferze „naprawiania” różnych krzywd, nie bardzo chce się dostrzec ten oczywisty fakt różnorodności społecznej, politycznej i historycznej kontynentu. Stąd za pewnik przyjmuje się, że Afrykanin nie może być rasistą, z całą pewnością nie jest wrogo nastawiony do innych nacji kontynentu i jeśli cokolwiek złego to przywleczone zostało z zewnątrz. Zaskoczenie o prześladowaniach jednej grupy Afrykanów przez inną grupę wynika z tego nierealnego obrazu kontynentu i jego mieszkańców – najczęściej bywa wstydliwie przemilczane.

  Pozdrawiam

 9. Gszczepa! vandemerwe!
  Dzięki i pozdrowienia. 😀


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: